diego
04 فروردین 1402 - 14:57

کدام آثار ناملموس کاشان ثبت ملی می‌شود؟

معاون اداره میراث فرهنگی کاشان ضمن اشاره به اجرای آیین‌های ماه رمضان در نوروزگاه گفت: ۴ اثر ناملموس کاشان در فهرست آثار ملی کشور ثبت می‌شود.

عباس تراب‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در  کاشان ، اظهار داشت: با توجه به تقارن نوروز 1402 با ماه مبارک رمضان آیین‌ها و رسوم مختص این ماه در قالب نوروزگاه از سوم‌ تا دوازدهم فروردین در باغ فین به گردشگران و مسافران معرفی می‌شود.

مسئول مردم‌شناسی اداره میراث فرهنگی کاشان افزود: در نوروزگاه 1402 رویدادهایی مانند تواشیح و  مناجات خوانی، هم‌خوانی قرآن، سرودهای مذهبی، هوم بابایی، رسوم مردم در دادن افطاری و سحری در باغ فین اجرا می‌شود.

معاون اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کاشان با اشاره به اینکه منطقه کاشان سرشار از آیین‌های فرهنگی در ماه های مذهبی است، گفت: اغراق نیست اگر بگوییم آیین‌های ماه رمضان مردم این خطه به دلیل داشتن ویژگی‌های خاص و‌ منحصر به فرد نسبت به سایر نقاط ایران اهمیت دارد.

تراب‌زاده خاطرنشان کرد: تاکنون سه آیین ماه رمضان کاشان با عنوان‌های "هوم بابایی، سحرخوانی پنداس و آداب ختم سی پاره جزء قرآن جوشقان قالی" در فهرست میراث فرهنگی ناملموس به ثبت رسیده و چهار پرونده دیگر به استان جهت ثبت ارسال شده است.

تراب‌زاده در بیان جزئیات آثار ناملموس کاشان جهت ثبت ملی تصریح کرد: مهارت پخت سوهان میرزاحسینی، مهارت پخت باقلوا کاشان، آیین اسفند روستای آذران از جمله این آثار هستند.

وی در مورد سوهان میرزاحسینی کاشان ابراز داشت: سوهان میرزاحسینی ترکیبی از آرد گندم سبوس دار، روغن حیوانی یا نباتی، شربت شکر و زعفران بوده و پودر حل و پسته برای تزئین روی آن تهیه و استفاده می‌شود و به دلیل طعم و مزه فوق‌العاده آن گردشگران داخلی و خارجی طرفدار آن هستند.

معاون اداره میراث فرهنگی کاشان گفت: یکی از باقلواهای خوشمزه که شامل یک لایه مغزهای خوراکی  و بیسکویت پودر شده و شهد شکر در وسط است که اطراف آن را از بالا و پایین یک لایه خمیر در بر می‌گیرد و بسیار خوشمزه است، باقلوای کاشان است.

وی در مورد باقلوا کاشان گفت: این باقلوا طرز تهیه نسبتا راحتی دارد و برای پذیرایی از مهمانان مناسب است و همچنین به عنوان عصرانه همراه بسیار دلپذیر است و طرفداران خاص خود را دارد.

تراب‌زاده گفت: در آیین اسفندی روستای آذران تعدادی از کودکان در تاریکی شب با مراجعه به درب منازل و سرودن برخی ترانه‌ها از صاحب منزل تقاضای هدیه می‌کنند و کودکان بعد از خواندن سرود کیسه‌ای را بر دستگیره درب منزل آویزان و خود به گوشه‌ای تاریک پناهنده می‌شوند.

وی افزود: صاحب منزل با گشودن درب و دیدن کیسه به داخل خانه رفته و کیسه را پر از تنقلات و میوه می‌کند و مجدداً به دستگیره درب آویزان می‌کند و کودکان این کار را در چند منزل انجام می‌دهند و سپس در جایی جمع می‌شوند و ماحصل آنچه به دست آورده‌اند یک نوع عیدانه پیش از موعد عید نوروز محسوب می‌شود.

انتهای پیام/801/

 
منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1107950